Ako si vybrať správny typ a odtieň makeupu

Ako si vybrať správny typ a odtieň makeupu

Výber vhodného makeupu je najčastejším problémom, s ktorým sa stretávam pri svojich klientkach. Dámy majú množstvo nejasností a otázok, ako si vybrať makeup a ktorý je najvhodnejší práve pre ich pleť.

Základným predpokladom dobre vyzerajúceho makeupu je však správna starostlivosť o pleť! Na to mnohé zabúdame. Makeup neslúži na zakrytie zanedbanej pleti a už vôbec nenahrádza krém. Často sa dámy sťažujú, že po nanesení makeupu majú šupinky, lišaje, že ich pleť je suchá alebo sa príliš leskne… Všetko je odraz toho, čo si na svoju tvár nanesiemie a ako sa o ňu staráme. Takže ja v prvom rade riešim nastavenie správnej starostlivosti o pleť a až potom prejdeme k výberu vhodného makeupu.

Pri výbere makeupu majú ženy niekoľko zásadných problémov: vyznať sa v obrovskej záplave ponúkaných produktov, vybrať si správnu konzistenciu a vybrať si správny odtieň. Dámy, ak vás pred plným pultom makeupov, BB, CC a neviem ešte akých krémov chytá hystéria, dajte si radšej poradiť od odborníka ;-) Základom je vedieť akú máte pleť, ak neviete ani túto informáciu, dajte si urobiť diagnostiku.

Začnime s jednotlivými typmi krycích krémov, teda rozdelíme makeupy podľa ich krycej schopnosti. Väčšinou platí pravidlo, čím problematickejšia pleť, tým vyššia krycia schopnosť makeupu a naopak. Závisí len na vás, s akým makeupom na pleti sa cítite dobre a sebaisto. Ak máte bezproblémovú pleť, ale cítite sa dobre len keď je zjednotená makeupom, tak do toho :)

 1. Full coverage – makeup s vysokou krycou schopnosťou. Je vhodný najmä pre pleť s výraznými pigmentovými škvrnami, začervenaním, výrazným akné…
 2. Medium coverage – makeup so strednou krycou schopnosťou. Je vhodný pre pleť, ktorá nie je úplne bezchybná, ale jej defekty nie sú také výrazné.
 3. Light coverage – makeup s ľahkou krycou schopnosťou. Je vhodný pre pleť, ktorú chcete len farebne zjednotiť a zakryť drobné nedostatky, prípadne môže spĺňať ochrannú funkciu pred prašným prostredím alebo UV lúčmi.
 4. BB cream (blemish balm cream) – je špeciálny hydratačný krém a makeup v jednom. Má zabezpečiť zjednotenie a rozžiarenie pleti. Väčšinou obsahuje hydratačné zložky, podkladovú bázu, makeup, rozjasňovač a SPF faktor. BB krémy sú vlastne vynálezom nemeckých dermatológov, mali hojiť a zakryť jazvy pacientov po laserových operáciách. Odtiaľ sa dostal do Južnej Kórei, kde ho vylepšili do dnešnej podoby. BB krém je vhodný pre každý typ pleti, ktorá nevyžaduje krytie. Ale môžete ho vrstviť, čím viac vrstiev, tým viac krytia. Ale ani tento 2v1 prípravok nenahrádza starostlivosť o pleť, rovnako ju musíte odlíčiť, vyčistiť a hydratovať krémom. Vyskúšala som veľa BB krémov a dajte si pozor na rozžiarujúce zložky, väčšinou sú veľmi trblietavé, po niektorých ste dokonca ako diskoguľa :D Je to viditeľné hlavne na fotkách.
 5. CC cream (color control & color corecting)– je to vlastne BB krém s trochu vyššou krycou schopnosťou. Zachováva všetky vlastnosti BB krémov, ale má lepšie krytie a zjednocujúci efekt. Vyrážky ním neprekryjete, ale začervenanie a nezjednotenú pleť áno. Niektoré CC krémy obsahujú aj anti-aging zložky, takže sú vhodné aj pre zrelú pleť.
 6. DD cream (daily defense & dynamic do-all) – tieto krémy sľubujú celodenné ošetrenie a starostlivosť, to znamená že spájajú hydratačný krém, makeup a korektor. Nemám s nimi skúsenosť, takže neviem povedať, či to naozaj na ošetrenie pleti stačí. Mal by mať veľmi dobrú kryciu schopnosť.
 7. EE cream (energy enhancing) – tieto krémy na trh len prichádzajú, takže vám veľa o nich neviem povedať, mali by zabezpečiť zvýšenú energiu pre Vašu pleť, ale čo si pod tým predstaviť, to naozaj neviem J
 8. Tinted moisturizer – tiež obsahuje hydratačné zložky, ale je oveľa menej pigmentovaný ako napríklad BB krém. Jeho krycia schopnosť je takmer nulová, je vhodný pre normálnu a bezproblémovú pleť.
Makeup Mary Kay

Mary Kay makeupy majú dve alternatívy – rozžiarujúci na normálnu a suchú pleť a matujúci na mastnú a zmiešanú pleť. Cena 17,00€.

 

 

bb-cream-list

Ďalším kritériom pri výbere makeupu je typ pleti.

 1. Normálna pleť – ľudia s týmto typom pleti vyhrali v lotérii, netreba jej venovať žiadnu špeciálnu starostlivosť. Z makeupov si môžete vyberať, čo vám najviac vyhovuje a v čom sa cítite najlepšie.
 2. Suchá pleť – mali by ste siahnuť po makeupe, ktorý Vašej pleti dodá hydratáciu a žiarivý vzhľad.
 3. Mastná pleť – vyberajte makeupy so schopnosťou absorbovať maz, zmatniť pokožku a nech sú oil-free. Výbornou voľbou sú aj minerálne púdrové makeupy, ktoré zmatňujú, ale nevysušujú.
 4. Zmiešaná pleť – platia rovnaké zásady ako pri mastnej pleti. Ale ak máte napríklad T-zónu mastnú a líčka extrémne suché, investujte radšej do dvoch makeupov.
 5. Zrelá pleť – makeup podľa potrieb pleti (na mastnú alebo suchú) s liftingovými zložkami.
Minerálny púdrový makeup Mary Kay

Minerálny púdrový makeup Mary Kay. Cena 18,40€. Špeciálny štetec na tento makeup. Cena 9,50€.

Pokúsila som sa spojiť do jednej tabuľky typ pleti – typické problémy a kryciu schopnosť. Tak sa v nej skúste nájsť.

Aknózna pleť Makeup s vysokou krycou schopnosťou
Výrazné póry a nedokonalosti (sem-tam vyrážka) Makepu so strednou alebo ľahkou krycou schopnosťou
Pleť bez nedokonalostí Tinted moisturizer
Zrelá pleť s nerovnosťami a pigmentovými škvrnami DD krém, makeup s vysokou alebo strednou krycou schopnosťou
Zrelá pleť bez výrazných nedokonalostí CC krém
Unavená pleť bez jasu, sivá pleť CC krém, BB krém
Pleť bez žiliek a začervenaní BB krém, makeup s ľahkou krycou schopnosťou
Pleť so žilkami a začervenaním CC krém, DD krém, makeup s vysokou alebo strednou krycou schopnosťou
Normálna pleť a na dovolenku BB krém, CC krém, Tinted moisturizer

Posledným a často najproblémovejším kritériom je farba makeupu. Základom je vyberať  a skúšať pri dennom svetle! V drogérii sú neónky a umelé osvetlenie, pri ktorom si NIKDY nevyberiete správny odtieň. Preto ak nakupujete makeupy v drogériách, naneste si niekoľko testerov na pleť a vyjdite von alebo si vypýtajte vzorky.

Keď vyberáme správny odtieň, používame tzv. pásikový test – makeup nanášame na hranicu líca a krku, teda urobíme kolmý pásik na sánku. Makeup by mal čo najviac splynúť s odtieňom Vašej pleti na oboch týchto častiach tváre, inak si môžete urobiť „masku“.  Väčšina makeupov ešte zpigmentuje a zreaguje s teplotou Vášho tela, takže nechajte ho na sebe 5-10 minút, kým sa rozhodnete. Správny odtieň je ten, ktorý dokonale splynie a „stratí sa“.

Pásikový test

Z vlastnej skúsenosti viem, že makeup radšej bledší ako tmavší. Krk má väčšinou o odtieť – dva svetlejšiu farbu ako tvár, ale keď sa vám makeup prispôsobí, krásne splynie.

Farba Vašej pleti vám veľa napovie pri výbere správneho odtieňa.

 1. Ak máte zlaté, žlté, oranžové tóny v pleti, hľadajte teplé tóny aj v makeupe.
 2. Ak máte ružovú pleť s namodralým podtónom, vyberajte chladné odtiene s nádychom do ružova.
 3. Ešte sa vám môže stať, že nepatríte na 100% ani do jednej skupiny, vtedy hľadajte neutrálnejšie odtiene s prevahou studených alebo teplých tónov, ktoré vám najlepšie sadnú.

Väčšina ľudí má teplý tón pleti, ľudia so studeným podtónom sú veľmi zriedkaví – majú bledú až porcelánovú pleť, ktorá sa na slnku ľahko spáli. Takže v zime môžete mať ružovkasté tóny v pleti, ale v lete sa krásne ľahko opálite. Tu prichádzame aj k tomu, že v lete a v zime by ste nemali používať rovnaký odtieň makeupu, pretože väčšinou je v pleti rozdiel 1-2 odtiene.

Tak, makeup sme si už vybrali, víťazne sme si ho doniesli domov a… A ďalším problémom býva správne nanášanie. Makeup môžeme nanášať tromi spôsobmi:

 1. Prstami – najčastejšie používaný.
 2. Kozmetickou hubkou – ak ju namočíte a riadne vyžmýkate, dokážete makeup naniesť v tenučkej a veľmi prirodzenej vrstve.
 3. Plochým štetcom – najpoužívanejší u vizážistov a podľa mňa najefektívnejší, najpresnejší  a najdokonalejší spôsob.
mary-kay-liquid-foundation-brush

Plochý štetec na makeup Mary Kay. Cena 10,00€.

foundation sponge

Špongia na makeup

Prosím vás, jedno, čomu sa určite vyhnite, je ďobkovanie makeupu. Poznáte to, veľa žien si urobí 5 bodiek na čelo, nos, bradu a obe líca a potom rozotiera a rozotiera. Kým sa dostanete k jednotlivým bodkám, môžu zpigmentovať, zreagovať s Vašou pokožkou a na tom mieste vám ostane fľak a úplne iná farba. Makeup nanášajte od stredu tváre ku krajom a do stratena. Nesústreďte sa na prekrytie vyrážok a výrazných nedokonalostí, nanesiete zbytočne veľa makeupu, tieto defekty pleti zminimalizujete korektorom.

Zvoľte si spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje, ale ak použijete hubku alebo štetec, dôležité je ČISTIŤ, ČISTIŤ a ČISTIŤ!!! Pomôcky nepožičiavajte kamarátkam a pravidelne ich „perte“, aspoň raz za 3-5 dní, aby sa v nich nemnožili baktérie. Očistiť ich môžete špeciálnymi čističmi na kozmetické štetce alebo detským šampónom, v ktorom ich vyumývate, opláchnete čistou vlažnou vodou a necháte voľne uchnúť na uteráčiku alebo dole hlavou v špeciálnom stojane. Pri umývaní dajte pozor, aby sa nenamočili spoje štetca, lepidlo môže povoliť a štetec sa vám rozpadne.

Dámy, dúfam, že som zodpovedala niektoré Vaše otázky a pri najbližšej kúpe Vášho makeupu v tom budete mať jasnejšie. Ak by ste sa o tom chceli porozprávať a pomôcť pri výbere osobne, využite môj kurz samolíčenia „Be beautiful“, kde všetky tieto teoretické veci meníme na prax :) .

 

 

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>